امنیت پیج اینستاگرام شغل جدید کلاهبرداران در ایران

بهروز کمالیان مدیر گروه امنیتی آشیانه، از جمله چهره‌های سرشناس در حوزه هک و حملات سایبری است. کمالیان که در چندسال اخیر فعالیت‌های مجرمانه متعددی را مرتکب شده است، این روزها با اتخاذ ترفندی جدید، تحت عنوان تامین امنیت صفحه اینستاگرام، مشغول کلاهبرداری از اکانت‌های پرمخاطب اینستاگرام شده است.

بهروز کمالیان

برای همه کسانی که با سازوکار اینستاگرام آشنا هستند، بدون‌شک چنین عنوانی عجیب و خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. چرا که اینستاگرام همانند جیمیل و سایر اپلیکیشن‌ها دارای تنظیمات امنیتی مشخصی است.ساخت رمز عبور دشوار و فعال کردن ورود دو مرحله‌ای از جمله موارد محافظت امنیت حساب کاربران است، و به‌غیر از این موارد، گزینه‌ دیگری در دسترس هیچ گروه یا کاربری نیست.

 

تامین امنیت صفحه اینستاگرام، کلاهبرداری جدید کمالیان

در روند بررسی این موضوع، وب‌آموز موفق به شناسایی افرادی متعددی شد که با این ترفند کلاهبرداری، فریب خوردند. نمونه مکاتبات یکی از این قربانیان با بهروز کمالیان را در تصاویر زیر مشاهده کنید.

 

 

 

اسناد کلاهبرداری بهروز کمالیان
اسناد کلاهبرداری بهروز کمالیان
اسناد کلاهبرداری بهروز کمالیان
اسناد کلاهبرداری بهروز کمالیان
اسناد کلاهبرداری بهروز کمالیان

شاید شما هم دیده باشید که برخی از سلبریتی‌ها با انتشار یک استوری از شخصی بابت بازگرداندن حساب اینستاگرامشان قدردانی می‌کنند. اما جالب است بدانید کسی که پیج این افراد توسط همان فردی هک شده که حالا به‌عنوان ناجی و ضامن امنیت صفحه اینستاگرامی سلبریتی مورد تقدیر قرار گرفته است.

استوری بهنوش بختیاری

اما داستان پشت این ترفند کلاهبرداری دقیقا چیست؟ افراد یا گروه‌هایی که تامین امنیت پیج اینستاگرام را برعهده می‌گیرند، کلیه پست‌ها و پیام‌های صاحب اکانت را مرتبا آرشیو می‌کنند. سپس هرچندماه یکبار پروفایل کاربر تغییر داده و در بیو حساب عنوان می‌کنند که این پیج توسط یک گروه هک شده است. این کلاهبرداران با تغییر رمز ورود کاربری، دسترسی فرد به اکانتش را قطع می‌کنند. به‌محض دریافت درخواست مشتری برای بازگرداندن پیج، وانمود می‌کنند که به‌سرعت نسبت به رفع مشکل اقدام خواهند کرد.

سپس چند ساعت بعد با بازگردانی پست‌ها و پیام‌های آرشیو شده، رمز ورود جدیدی ایجاد کرده و دراختیار مشتری قرار می‌دهند. این افراد ادعا می‌کنند که با روش‌های امنیتی موفق شده‌اند تا پیج را از هکرها پس بگیرند.بعد از برگرداندن حساب، نیز علاوه بر دستمزد ماهیانه، مبلغ کلانی هم باب برگرداندن پیج دریافت می‌کنند.

ضمن اینکه وقتی اطلاعات حساب کاربری در اختیار این افراد کلاهبردار قرار می‌گیرد، زمینه هرنوع سوءاستفاده و ب برای آنها فراهم می‌شود. به‌عنوان مثال شهره قمر یکی از قربانیان باج‌خواهی بهروز کمالیان است.

مسئول امنیت پیج اینستاگرام شهره قمر: بهروز کمالیان
استوری شهره قمر در افشای کلاهبرداری بهروز کمالیان

حرف آخر اینکه مسئول امنیت اینستاگرام یعنی کلاهبرداری پرسود از ناآگاهی مردم. حفظ امنیت صفحه توسط برخی افراد خاص، تنها یک ادعای توخالی و فریبی کلاهبردارانه است.

خروج از نسخه موبایل