آموزشاخبارهرمیوب آموز

بهترین بازار سرمایه گذاری سال ۱۴۰۱

اگر از ابتدای سال ۱۴۰۱ مقداری پول را نقد نگه داشته باشید ۲۲ درصد یا به عبارتی بیش از یک پنجم قدرت خرید خود را در این مدت از دست داده ‌اید. این موضوع اهمیت سرمایه‌ گذاری و جایی که به شما سود مناسبی را ارائه کرده را نشان می ‌دهد. نرخ تورم و نگرانی ‌ها از افزایش آن در سال جدید افراد را به این فکر می ‌اندازد که جای مناسبی برای سرمایه‌ گذاری پیدا کنند تا از دستبرد تورم به قدرت خریدشان جلوگیری کنند.

تورم، دشمنی برای تمام فصول

تازه ‌ترین گزارش مرکز آمار از تورم در کشور نشان می ‌دهد در اوایل پاییز سال گذشته تورم ماهانه ۳.۷ درصد بوده است. به این ترتیب اگر پول شما در این ماه نقد بوده ۳.۷ درصد از ارزش آن کاسته شده است. اما موضوع زمانی جالب‌ تر می ‌شود که تورم را در بازه بلندتری محاسبه کنیم. بر اساس داده ‌های مرکز آمار، تورم ۷ ماهه اول سال ۱۴۰۱ به ۲۲.۱ درصد می‌ رسد. یعنی اگر از ابتدای سال ۱۴۰۱ مقداری پول را نقد نگه داشته باشید ۲۲ درصد یا به عبارتی بیش از یک پنجم قدرت خرید خود را از دست داده ‌اید. این موضوع اهمیت سرمایه‌ گذاری و جایی که به شما سود مناسبی را ارائه کرده و از طرفی معتبر باشد را نشان می ‌دهد. هر بازاری که نتوانسته باشد در این مدت به شما سود بالای ۲۲ درصد ارائه دهد شما را در برابر تورم تضعیف کرده است. در ادامه به معرفی بهترین بازارها برای سرمایه گذاری در ۷ ماه اول سال ۱۴۰۱ میپردازیم.

بهترین بازار سرمایه گذاری سال ۱۴۰۱

سرمایه ‌گذاری در بازار طلا

یکی از حوزه‌ های مورد علاقه مردم برای سرمایه ‌گذاری، بازار طلاست. بازار طلا از قدیم یکی از موارد قابل اطمینان برای سرمایه ‌های کوچک بوده و نقش قابل توجهی در اقتصاد خانوار ایرانی بازی کرده است. به این خاطر، با این که در دوره جدید روش‌ های مدرن ‌تر و کارآمدتری برای سرمایه ‌گذاری معرفی شده، هنوز هم سرمایه‌ گذاری در بازار طلا جذابیت ‌های خاص خود را دارد.

نگاهی به نمودار قیمت سکه به عنوان یکی از مهم ترین اشکال طلا در بازار ایران در چند دهه گذشته نشان می‌ دهد که قیمت سکه از سال ۵۷ که حدود ۴۲۰ تومان بود، تاکنون بیش از ۲۰ هزار برابر افزایش داشته است. این مساله یکی از دلایل جذاب ماندن بازار سکه و طلا برای خانواده‌ های ایرانی به عنوان یک گزینه سرمایه‌ گذاری است. این طیف از سرمایه گذاران ضمن تلاش برای کاهش ریسک سرمایه‌ گذاری، برای حفظ ارزش دارایی ‌های خود هم کوشش می‌ کنند.

اشکال مختلف سرمایه‌گذاری در بازار طلا، به ترتیب فراوانی، شامل این موارد است: خرید فیزیکی طلا (دست دوم یا نو)، خرید سکه، خرید شمش، گواهی سپرده طلا، صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری مبتنی بر طلا، گواهی سپرده سکه در بورس کالا و … .

سرمایه‌ گذاری در ارز

تقریبا می ‌توان گفت سرنوشت بازار ارز در چهار دهه گذشته مشابه بازار طلا بوده است. چرا که این دو بازار استراتژیک نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان خصوصیت‌ ها و شاخص‌ های مشابهی را بروز می‌ دهند.

به این خاطر باید گفت میزان افزایش قیمت دلار به عنوان ارز اصلی، تقریبا به اندازه طلا یا کمی ‌کمتر از آن بوده است.

این خصوصیت باعث شده است بازار ارز (بویژه دلار) برای صاحبان سرمایه ‌های خرد و متوسط و حتی سرمایه‌ های کلان ‌تر جذابیتی مشابه با طلا داشته باشد. البته می‌ توان گفت که ورود و خروج سرمایه‌ ها به بازار ارز با سرعت و نوسان بیشتری انجام می ‌شود و در قیاس با طلا این بازار کمتر خانوادگی است.

سرمایه ‌گذاری در بازار مسکن

سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن و املاک یکی از قدیمی ‌ترین شیوه ‌های سرمایه‌ گذاری در ایران بوده است. به این معنا که به طور مرسوم و سنتی، بخش عظیمی‌ از سرمایه خانواده ‌ها در نهایت به صورت ملک یا مسکن در آمده و رسوب می ‌کند.

این مساله باعث شده است که بازار مسکن همواره یکی از بازارهای جذاب بوده و سیر صعودی قیمت‌ ها در این بازار نیز سرنوشتی مشابه طلا داشته باشد. در حقیقت مسکن و خودرو دو کالای سرمایه ای در ایران به شمار می ‌رود که نه تنها از فاکتورهای تعیین کننده شاخص‌ های بازار هستند بلکه می ‌توانند (صرف نظر از مساله استهلاک و فرسایش) تضمین کننده ماندگاری و مقاومت سرمایه ‌ها در مقابل تنش‌های بازار و مقوله تورم باشند.

رمز ارز‌ها حوزه مدرن سرمایه ‌گذاری

رمزارز ها یکی از تازه ‌ترین حوزه‌ های سرمایه‌ گذاری برای طیفی از صاحبان سرمایه که آشنایی مختصری با مقوله‌ های دیجیتال دارند و یا با واسطه ای به این بازار وصل هستند، جذابیت ‌های تازه ای به همراه داشته است. رشد عجیب قیمت بیت کوین نشان داد که این بازار را به سادگی نمی ‌توان نادیده گرفت. تفاوت این بازار با بازارهای سنتی‌ تر در ناشناخته بودن ابعاد آن و عدم درک ماهیت دیجیتال آن، در میان طیف‌های سنتی مردم است که به نظر می ‌رسد به مرور زمان این مساله نیز کمتر شود.

سرمایه گذاری در بازار بورس

بازدهی بازار در ماه ‌های فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ به ترتیب منفی ۶.۷ درصد و منفی ۵.۳ درصد بود. بازدهی خرداد مثبت ۱.۲ درصد و بازدهی تیرماه مثبت ۱۲ درصد شد و در مرداد بازدهی بورس ۱۴.۴ درصد شد که بیشترین بازدهی را در یک سال اخیر ثبت کرد. بازدهی شاخص در شهریور به منفی ۸.۵ درصد سقوط کرد که کمترین بازدهی ماهانه در ۱۱ ماه گذشته بود. شاخص در مهرماه رشد ۳.۶ درصدی و در آبان نزول منفی ۳.۴ درصدی داشت. در آخرین ماه پائیز شاخص کل ۶۸ هزار و ۵۰۵ واحد پائین‌تر ایستاد، بازدهی بورس منفی شد و ۴.۹ درصد افت کرد. شاخص در دی ماه ۲.۱ درصد نزول کرد و در بهمن ۰.۲ درصد رشد کرد. در آخرین ماه سال شاخص ۸۵ هزار و ۱۱۷ واحد افزایش یافت.

اما شاخص کل هم وزن در آخرین روز کاری اسفند نسبت به آخرین روز معاملاتی بهمن ماه ۲۳ هزار و ۱۸۷ واحد بالا‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم وزن رشد ۷ درصدی را در اسفند پشت سر گذاشت. با توجه به اینکه این بازار ریسک فراوانی برای سرمایه گذاری در بر دارد، شما میتوانید با استفاده از شرکت های سبدگردان یا سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت، با ریسک کمتری وارد این بازار شوید.

سخن پایانی

اگر قیمت دلار در ماه‌ های آینده صعودی باشد یا تورم افزایش یابد و خبر خاصی از احیای مذاکرات شنیده نشود، سرمایه ‌ای که در جای درستی گذاشته نشده باشد، بسیار آسیب‌ پذیر خواهد بود و بخش زیادی از قدرت خرید خود را از دست می ‌دهد. در این شرایط بازارهای سرمایه‌ گذاری پتانسیل رشد را خواهند داشت. بنابراین سعی کنید متنوع‌ سازی و سرمایه‌ گذاری درست را هر چه زودتر اجرایی کنید.

لینک کوتاه : https://www.webamooz.com /?p=26557

andre

نویسنده وب آموز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا