کلاهبرداری کاریابی و استخدام تایپیست، مترجمی، گویندگی!

با گسترش اینترنت و پیدایش مشاغل جدید آنلاین و دورکاری کلاهبرداران هم فرصت رو برای کلاهبرداری مناسب دیدند و با سو استفاده از این عناوین و البته بیکاری و ناآگاهی بسیاری از مردم از آنها سو استفاده میکنند. کلاهبرداری به این شکل است که این کلاهبرداران با درج آگهی های استخدامی با عناوین استخدام دورکاری و غیرحضوری تایپیست، دوبله، مترجمی، دایرکتری!، فروش محصولات، ادمین صفحات، اقدام به شناسایی و جذب قربانی میکنند.

در این آگهی ها کلاهبرداران با درج “تایید شده توسط پلیس فتا” برای ایجاد اطمینان بیشتر از عنوان پلیس فتا هم سو استفاده کرده اند. در ویدیو زیر میبینید که تاییده ای درکار نیست و فقط بر روی سایت اینماد لینک شده در سایت پلیس فتا کلیک میکنند تا تاییده اینماد خود را بررسی کنند. متاسفانه به دلیل خلا قانونی و عدم شکایت مردمی این شرکت ها به راحتی اینماد دارند و از آن برای جلب اطمینان قربانیان سواستفاده میکنند.

اینماد شبکه کلاهبردار استخدامی
https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/Untitled.mp4
ویدیو ادعای جعلی تاییده پلیس فتا
اینماد شبکه کلاهبردار استخدامی

مدل کلاهبرداری به این شکل است که قربانی با دیدن آگهی استخدام با این شرکتها تماس میگیرد و پس از دادن وعده از اون خواسته میشود که مبلغی را برای شروع همکاری و دریافت فایل ترجمه یا پروژه کاری پرداخت کند و پس از آن قربانی به گروهی اضافه میشود که او و دیگر قربانیان در آن هستند، کلاهبردار فایلی را قرار داده و از قربانیان میخواهد که هر کس زودتر این فایل را تایپ کرد میتواند هزینه آن را دریافت کند ولی تمام این بازی صحنه سازی است و آنها هیچ وقت موفق نمیشوند ترجمه را به موقع تحویل دهند! برنده این بازی شیاد هایی هستند که اینگونه گوش یکی از ضعیف ترین اقشار جامعه را میبرند!

https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/Karyabi-typist.m4a

در تماس تلفنی با یکی از این شرکت ها و تصویر اینماد مشخص میشود که فردی با نام “افشین اسمعیل نوری ممقانی “مدیر یکی از این شرکت هاست.

https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/videoplayback-2.mp4
کلاهبرداری استخدام آنلاین

کلاهبردار “افشین اسمعیل نوری ممقانی” با مجموعه فعالان تجارت الکترونیک (کارآفرینان سابق) این کلاهبرداری را در ایران پایه گذاری کرد و پس از او دوست سابقش “پروین شریف نیا” از اصفهان ایران کارمند (همکار برتر) را آغاز کرد.

مجموعه ای از کانال ها و صفحات اینستاگرامی پر از اسکرین شات های تایید پرداخت و رضایت مشتری با عناوین جعلی همه با هدف کاریابی جعلی و کلاهبرداری. این شبکه مافیایی کلاهبرداری کاریابی از قربانیان خود که در بین انها دختران کم سن وجود دارند برای ساخت ویدیو های رضایت سو استفاده میکنند و آنها را برای کسب درآمد بیشتر تشویق به فعالیت زیرمجموعه گیری میکنند.

https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/IMG_4984.mp4
ویدیو از صفحات و تبلیغات شرکت کلاهبردار
https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/IMG_4985.mp4
ویدیو ساختگی قربانیان شرکت
https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/IMG_4988.mp4
ویدیو ساختگی قربانیان شرکت
https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/IMG_4987.mp4
ویدیو ساختگی قربانیان شرکت
https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/IMG_4986.mp4
ویدیو ساختگی قربانیان شرکت

آبان 1400 سرهنگ سید مصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بخشی از شبکه کلاهبردار استخدام تایپیست برخورد کرده(منبع) ولی همچنان شبکه اصلی درحال فعالیت است. “پروین شریف نیا” در اصفهان گرداننده شرکت ایران کارمند (همکار برتر) است.

چند شرکت اصلی مدتهاست که با عناوین کار آنلاین مثل تایپ، ادمین، دایرکتوری، مترجمی، فروش، گویندگی مشغول به کلاهبرداری از قشر ضعیف جامعه هستند و به نظر ما یکی از کثیف ترین پرونده های وب آموز به این شیادین اختصاص دارد. دفتر شرکت اصلی ممقان و یک کارگاه بسته بندی کارتن به آدرس novinaz[.]ir و novinaz[.]com متعلق به کلاهبردار “افشین اسمعیل نوری ممقانی” است. مجموعه ای از سایت ها توسط این شبکه کلاهبردار ساخته و بر روی آنها اینماد و درگاه بانکی گرفته شده و پس از مدتی بسته شده اند:


iranfileha[.]ir
filehairan[.]com
filehairan[.]ir
webkalaha[.]com
webkalairan[.]ir
iranwebkala[.]ir
sanayefannavaran[.]com

اینها فقط بخشی از نظرات مردم است که به اینستاگرام وب آموز ارسال شده است.

با کلاهبردار “افشین اسمعیل نوری ممقانی ” تماس گرفتیم، اینجا بشنوید که این کلاهبردار چگونه دریافت هزینه پیش از آغاز کار را انکار میکند و در نهایت تماس را قطع میکند!

https://www.webamooz.com/wp-content/uploads/2022/07/Untitled-18.mp3

توضیحات نحوه کلاهبرداری افشین ممقانی در یوتیوب وب آموز
خروج از نسخه موبایل