اخبارپانزیکلاهبرداری

سینا استوی کلاهبردار حرفه ای دستگیر شد

سینا استوی مدیر صرافی کریپتولند و توکن BRG و همینطور مدیر کانال Best of persian دستگیر شد

 

سینا استوی کیست؟

سینا استوی مدیر صرافی کریپتولند و مالک پروژه BRG است.

دستگیری سینا استوی

استوی چگونه فعالیت خود را آغاز کرد؟

کلاهبردار سینا استوی ابتدا کار خود را از شرکت یکتا اکسیر سبز  (تولید کننده نوشیدنی های آلوئه ورا  و محصولات غذایی) آغاز کرد. این کلاهبردار از همان موقع به طرز زیرکانه ای تمامی تعاملات مالی متفرقه خود را را با حساب های همین شرکت (شرکت یکتا) انجام می داد و از این شرکت بعنوان پوششی در برابر فساد مالی خود استفاده می کرد.

سوابق سینا استوی

سینا استوی رزومه سنگینی دارد و اگر بخواهیم به برخی از آن ها اشاره کنیم باید بگوییم از فروش ژل جعلی گرفته تا فروش محصولات جنسی تقلبی و همینطور مدیریت کانال تلگرامی و راه اندازی پروژه جعلی BRG. این کلاهبردار به تنهایی در همه این موارد دست برده است!

سینا استوی

 

از طرف دیگر این کلاهبردار به دلیل قدرت رسانه ای و تبلیغاتی که در تلگرام دارد، به سرعت جذب گروهی سیاسی شد. بد نیست بدانید که فعالیت های عجیب این فرد نیز از همان زمان آغاز شد.

مغز متفکر پروژه کلاهبرداری BRG کیست؟

مغز متفکر کوین جعلی BRG حسن گلمحمدی با آی دی تلگرامی @hassangolmohammadi دانشجو ساکن مالزی است. این افراد را به خاطر بسپارید. چون تازه راه و روش کلاهبرداری را یاد گرفتند و به زودی با ترفند جدید به سراغ مردم خواهند رفت.

حسن گل محمدی

حسن گل محمدی

همکاری سینا استوی با احمدی نژاد

سینا استوی صاحب یک کانال تلگرامی پر مخاطب است که چندی پیش به انجام تبلیغات انتخاباتی برای محمود احمدی‌نژاد مشغول بود

کلاهبردار استوی با برگزاری نظرسنجی و رای گیری جعلی سعی بر جهت دهی اذهان به سمت محمود احمدی نژاد داشت. علاوه بر این در همان زمان سایت دولت بهار که وابسته به محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی است نیز مطلبی را علیه محمد جرجندی منتشر کرد.

پروموت سینا استوی توسط جشنواره وب به مدیریت شایان شلیله

چند ماه پیش سینا استوی بعنوان اسپانسر این جشنواره و همینطور مهمان ویژه این جشنواره معرفی شد. هدف این جشنواره پروموت سینا استوی بود که با موفقیت انجام شد.

سینا استوی در جشنواره وب ایران

ننگ کلاهبرداری چند میلیون دلاری سینا استوی از مردم برای همیشه بر پیشانی رضا الفت نسب، شایان شلیله و میلاد احرامپوش در دورهی ای به اسم “جشنواره وب و موبایل ایران” خواهد ماند که با وجود توضیح و هشدار فعالین استارتاپی و رمزارز ایران ترجیح دادن پولهای کثیف این کلاهبردار را دریافت و این فرد و مجموعه آن را تبلیغ کنند

شایان شلیله

دستگیری سینا استوی

سینا استوی در نهایت در روز ۲۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۰  توسط مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری دستگیر شد. تصویر زیر مربوط به اطلاع رسانی و مرکز بررسی جرایم سایبری در رابطه با بازداشت کلاهبردار سینا استور از طریق توییتر رسمی این کلاهبردار است

 

سینا استوی دستگیر شد

در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید که بلافاصله پس از دستگیری سینا استوی شبکه کلاهبردار این فرد شت کوین های بی آر جی را به ترون تبدیل کردند

https://tronscan.org/#/address/TN1m1C5WjPH6mUzfmsreCvvEgjrxDyRfdk/transfers

پیش تر گفتیم که سینا استوی هزینه زیادی برای پروفایل سازی پرداخت کرده بود که نمونه بارز آن خرید ربات ها برای لایک و ریتوییت توییت های این کلاهبردار است.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که ربات های خریداری شده توسط سینا استوی در حال لایک توییت مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری هستند!

و اما سرنوشت شوم توکن BRG پس از دستگیری این کلاهبردار؛ پس از دستگیری این کلاهبردار قیمت توکن جعلی بی آر جی بیش از ۶۴ درصد افت کرد.

افت قیمت توکن BRG

پس از بازداشت این کلاهبردار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انجمن بلاکچین و انجمن فین تک بیانیه مشترکی را منتشر کردند. بیانیه زیر متعلق به این ۳ انجمن است:

بیانیه

بیانیه زیر نیز مربوط به مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری (گرداب) است.

به گزارش گرداب، در پی بازداشت اعضاء توکن غیرقانونی، بدون پشتوانه و غیرمعتبر BRG به اتهام اخلال در نظام اقتصادی، مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری بیانیه ای صادر کرده است که مشروح آن در ادامه می آید:

1- به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند با تلاش کارشناسان مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری، اعضای «توکن» غیرقانونی، بدون پشتوانه و غیرمعتبر BRG به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور و با دستور دادسرای ویژه جرایم اقتصادی، دستگیر شدند. مقابله با این شبکه که بنا بر گزارش‌های مردمی، رصدهای میدانی و درخواست‌های کنشگران و مراکز تخصصی و علمی مربوطه، از حدود 9 ماه پیش آغاز شده بود، اکنون و پس از کامل شدن تحقیقات و اثبات کلاهبرداری‌های آن برای کارشناسان این مرکز، وارد مرحله جدیدی شده و برخورد قضایی با آن در دستور کار دادسرای ویژه جرایم اقتصادی قرار گرفته است.

2- توکن یا TOKEN، یکی از انواع ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید که بدون نیاز به داشتن یک بلاکچین مجزا، برای خود، بر بستر بلاکچین دیگر ارزهای دیجیتال به وجود می‌آید. از این رو تولید توکن‌ها با سادگی همراه است. نداشتن پشتوانه، تبلیغات شعاری، تمرکز عمده سرمایه در چند کیف پول و ایجاد نوسان جهت تخلیه سرمایه مردم، موج‌سازی‌های جعلی و غیرواقعی و همچنین قیمت‌سازی جعلی و …. تنها بخشی از شاخصه‌های کلاهبردارانه پروژه BRG است.

3- علی‌رغم هشدارهای مکرر نهادهای تخصصی و قانونی مرتبط مبنی بر غیرقانونی، نامعتبر و بدون پشتوانه بودن برخی پروژه‌ها مانند توکن BRG، همچنان عده‌ای به دلیل عدم سواد مالی و دانش سرمایه‌گذاری در فضای مجازی، در دام شیادی و اقدامات فریبکارانه کلاهبرداران حوزه رمزارزها گرفتار می‌شوند. از همین روی در قالب دو اقدام سلبی و ایجابی، باید از بازنشر تبلیغات اغواگرانه و بدون نظارت کلاهبرداران جلوگیری به عمل آورد و هر چه سریعتر، گام‌های عملی و موثر در راستای افزایش سواد و آگاهی علاقمندان و فعالان این بازار، در دستور کار رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی قرار گیرد. گفتنی است وب‌سایت گرداب نیز بر اساس اهداف تعریف شده خود، آموزش‌های مربوطه در زمینه اقتصاد دیجیتال، را آغاز نموده است.

4- با عنایت به نوظهر بودن پدیده رمز ارز و عدم دانش فنی سرمایه گذاران، به دیگر کلاهبرداران حاضر در این بازار هشدار داده می شود که در راستای صیانت از حقوق مردم و فراهم نمودن زمینه فعالیت سالم و امن، رصد و پایش فعالان این حوزه و برخورد قانونی با جولان مفسدین در اقتصاد دیجیتال متوقف نخواهد شد و این حرکت با قوت ادامه خواهد داشت. بدیهی است که موفقیت بیشتر در ساماندهی این حوزه و مقابله با مفاسد آن، نیازمند همراهی شهروندان و دیگر نهادهای مسئول می باشد.

5- در ماه‌های اخیر، به دلیل نابسامانی‌های مستمر و فراگیر در بازار سرمایه ایران، تعدادی از شهروندان به سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها روی آورده‌اند. لذا خلاءهای قانونی در این زمینه بیش از پیش نمایان شده و ضرورت تسریع در تعیین تکلیف و تنظیم و تصویب قوانین و سیاست‌های کلی در حوزه رمز ارز بر همگان روشن شده است. بدیهی است که فقدان قانون و نظارت برای چارچوب مند نمودن تحرکات فعالان این بازار، راه را برای شیادان و کلاهبردارانی که با سواستفاده از ناآگاهی مردم، آنها را فریب می‌دهند، باز کرده و جامعه نخبگانی حوزه فناوری اطلاعات را که در راستای منافع ملی، علاقمند به حضور فعالانه در این بازار هستند را ناامید می‌سازد. لذا موضوع حاضر و کلاهبرداری صورت گرفته را می بایست از فعالیت سایر بازیگران دلسوز حوزه رمز ارز که مایل به فعالیت توام با دانش و آگاهی در چارچوب قانون هستند، تفکیک نمود.

https://gerdab.ir/0007sQ

 

لینک کوتاه : webamooz.com/?p=24467

نویسنده

نویسنده وب آموز

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. سلام
    خسته نباشید
    لطفا نام هایی که میارید رو لینک به ویکی پدیا بدید یا رفرنس خودتون زحمت بکشید تو سایتتون ایجاد کنین لینک داخلی بدید بفهمیم داستان بقیه چیه به کیا کانکت هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا