دسته بندی نشدهکلاهبرداری

کلاهبرداری با طعم افزایش قد

هشدار تمام داروهای مدعی افزایش قد کلاهبرداری است در این مطلب یکی از این شبکه های کلاهبردار با عنوان “دکتر بن آسا” را مورد بررسی قرار میدهیم . این گزارش توسط CyberAku در راستای پروژه موشیاب3 وب آموز نوشته و برگزیده شده است.

گزارش 1#

این شرکت در گذشته با نام Height Over [هیت اوور] به نشانی (www.tallover.com) به فعالیت می پرداخت و محصولاتش را ساخت کشور کانادا اعلام کرده بود. پس از مدتی محصولات خود را با برند جدیدی بنام “دکتر بن آسا” شروع به معرفی کردند. چهره های تبلیغاتی جدید این برند با نام های “سارا” و “شهرام” (صحت اسامی تایید شده) هستند. عنوان داروی ذکر شده “قرص های افزایش قد آمریکایی” است که طبق گفته برند دارای مجوز  FDA می باشد.مجوز نمایش داده شده در قسمت highlight های اینستاگرام به آدرس تقلبی بوده و نسخه ویرایش شده این مجوز میباشد (آرشیو) که در واقع متعلق به یک شرکت هنگ‌کنگ‌ی در زمینه تولیدات ماسک بهداشتی است، میباشد.

مجوز جعلی

از دیگر مجوز های ذکر شده توسط این برند، مجوز “کسب و کارهای مجازی” میباشدکه قابل استعلام از آدرس (ecunion.ir) میباشد. پس از بررسی دامنه های ذکر شده توسط برند در آدرس ذکر شده هیچگونه شواهدی نسبت به داشتن مجوز ذکر شده، توسط این برند موجود نبود.پس از بررسی های قسمت “پیگیری های بسته های پستی” از highlights های اینستاگرام اطلاعات زیر را بدست آوردیم.

به عنوان نام فرستنده از “محمدی” یا “سعادت” استفاده شده

دفتر پستی مبداء “دفتر فدک تحت وب” بوده

مبدا نیز “منطقه 16 پستی تهران” است

پس از بررسی یک از مکالمه های بین فروشنده و خریدار به فیش واریزی برخوردم که بنام “خدیجه شهریاری گرائی” بود

خدیجه شهریاری گرائی به کد ملی “2539685064” [بازرس علی البدل برای مدت یک سال مالی در شرکت “آشیان مسیر شهریاری”]

کدملی به استان فارس-اقلید متعلق میباشد

[ارتباط کد ملی و شخص تایید نمیشود]

اطلاعات تماس به دست آمده :

09363024983 09360356948 09228472301 09981448239 02191306436

وبسایت های “دکتر بن آسا”: www.boneasa.com آرشیو www.drboneasa.com آرشیو

در برخی پست های اینستاگرام مکان را “شهرک غرب” ذکر کرده اند. در این پست پلاک ماشین برای تشخیص شهر واضح نمی‌باشند.

دوستانی که به GEOINT علاقه‌مند هستند میتوانند با اطلاعات اندک و آشنایی با بافت شهری سعی خود را بکنند (برای مثال به بنر جگرکی توجه کنید). اگر توانستید منطقه جغرافیایی مذکور را پیدا کنید به احتمال خیلی کم ممکن است دفتر کار که در این پست دیده میشود در این منطقه باشد

گزارش 2#

اگر گزارش شماره #1 را خوانده باشید احتمالا بخش آخرش را دیده اید که راجع به GEOINT نوشته بودم.

از گزارش شماره #1 ما راجع به مکان اطلاعاتی نظیر :

اطلاعات بسته های پستی ارسال شده:

 • دفتر پستی مبداء “دفتر فدک تحت وب”
 • مبدا “منطقه 16 پستی تهران”

محل تگ پست های اینستاگرام:

 • تهران شهرک غرب

* مورد فوق قابل اطمینان نیست، چون موردی انتخابی بوده و قابل تغییر به دلخواه هست و نهایتا لینک چند پست را داده بودم که در آن ها اطلاعاتی از پشت زمینه های ویدیو ها میتوان دریافت کرد. در تحقیقات امروز بنده به پستی به این آدرس رسیدم که در آن بازیگران تبلیغاتی در پشت صحنه‌ای که از سطح شهر است همدیگر را در آغوش میگیرند

اگر به این ویدیو توجه کنید صدای معابر و ماشین های عبور را نخواهید شنید.فقط صدای دو بازیگر تبلیغاتی موجود است. تصویر از صحنه را مشاهده میکنید:

مورد قابل توجه در تصویر:

صفحه نمایشگاه اتومبیل (اتو قریشی) در سایت باما در این آدرس:

تابلویی که در ویدیو تبلیغاتی دیدیم با این تابلو هماهنگ است.

در صفحه مربوط به نمایشگاه اتومبیل ذکر شده مکان این. نمایشگاه نیز ثبت شده است. مکان این اتوگالری در Google Maps به این آدرس می باشد.

متاسفانه بدلیل اینکه در Google Maps در این محل Street View موجود نمی باشد بنده از روش دیگری استفاده کردم. شهرداری تهران در چند سال گذشته اقدام به جمع آوری تصاویر 360 درجه کرده بود که در این آدرس موجود میباشد.با اینکه عموم تصاویر قدیمی است (عموم تصاویر متعلق به سال 1394 میباشد) ولی بافت شهری ما را راهنمایی خواهد کرد.پس از پیدا کردن خیابان شریعتی (محلی که نمایشگاه اتومبیل در آن قرار دارد) و مدتی چرخش، به فروشگاه آجیل ایلیا برخورد میکنم، فروشگاهی که با فاصله خیلی کمی از جایی که نمایشگاه اتومبیل ثبت شده است، قرار دارد.

چون تصاویر برای 7 سال پیش است طبیعی است که نام فروشگاه ها تغییر پیدا کنند ولی همان طور که گفته بودم بافت شهری ما را راهنمایی خواهد کرد.پس باید هماهنگی های عکس را پیدا کنیم در غیر اینصورت صحت محل پیدا شده تایید نخواهد شد. در مقایسه انجام شده توسط بنده برای تایید صحت 5 مورد از چندین مورد ذکر شده است.

 • مورد 1# : ایستگاه اتوبوس
 • مورد 2# : رنگ،عرض و نوع کاشی ها در دیوار بین مغازه ها
 • مورد 3#و 4# : اضافه شدن نمایشگاه اتومبیل به محل 3# و جا به جایی فروشگاه آجیل ایلیا به محل 4#
 • مورد 5# : انباری بالای ساختمان

مواردی هستند که برای تایید صحت کافی میباشند.پس محلی که در تصاویر متعلق به سال 1394 که توسط شهرداری تهیه شده با محل فعلی نمایشگاه اتومبیل هماهنگ میباشد.ممکن است این به نظرتان بیاید که هدف از این همه تلاش فقط برای پیدا کردن محل ضبط یک تبلیغ است لزوم این همه تلاش چیست ؟در جوابتان باید بگوییم که چون گزارش شماره #1 را نخوانده‌اید یا بخش آخرش برایتان بیش از حد برایتان خنده دار بوده (:

آخرین بخش، گزارش شماره #1 قبل به این صورت بود :

“اگر توانستید منطقه جغرافیایی مذکور را پیدا کنید به احتمال خیلی کم ممکن است دفتر کار که در این پست دیده میشود در این منطقه باشد”. تصویری از پست ذکر شده :

در تصویر فوق به پشت زمینه توجه کنید.بیایید تصویر را با دقت بررسی کنیم:

–       مورد 1#,2#,3#,4# : هماهنگی با تابلو با تابلو نمایشگاه اتومبیل:
 • مورد 5# : هماهنگی پنجره ها با پنجره های تصویر تبلیغاتی
 • مورد 6# : سقف قرمز رنگ اتوگالری و تشابه در Google Maps :
پس به این نتیجه خواهیم رسید که محل دفتر روبروی نمایشگاه اتومبیل است.

نمای روبروی نمایشگاه اتومبیل(تصاویر تهیه شده در 1394):

نکته نهایی برای تایید صحت این محل هم یکی دیگر از پست های این برند است، پست ذکر شده در این آدرس قابل مشاهده است. تصویری از پست فوق:

دیده شدن تیر چراغ در تصویر :

تیر چراغ در نمای مقابل ساختمان:

در نتیجه طبق داده های بدست آمده تخمین زده میشود که محل دفتر در روبروی نمایشگاه اتومبیل باشد.

قابل ذکر است مکان پیدا شده با شرایط اطلاعات پستی گزارش شماره #1 هماهنگ است.

و به عنوان دلیلی دیگر بر صحت مکان یافت شده میتوان در نظر گرفت.

فرضیات 1#

اگر به سایت پروژه GNAF شرکت پست ایران مراجعه کنید با استفاده از نقشه موجود کد پستی محل مورد نظر رو به دست بیاورید و با اطلاعات در دسترس از گزارش قبل، میتوانیم ساختمان را از پروژه ذکر شده پیدا کنیم. چون این برند، برندی مجاز و دارای مجوز نیست، به احتمال زیاد در محلی دارای مجوز به کار های غیر قانونی خود می پردازند . پس ما نباید به دنبال واحدی که به نام “دکتر بن آسا” فعالیت میکنند، باشیم. پس از یافتن محل ذکر شده با در نظر گرفتن نکته قبل باید به بررسی های واحد ها پرداخته شود.

-*فرضیات بنده*-
* این بخش بیشتر احتمالات و فرضیات بوده که ممکن است رد یا تایید شوند ولی هم‌اکنون فقط احتمال هستند *

از گزارش قبل میدانیم که پخش زنده ضبط شده در مقابل کدام پنجره است، پس از این راه می توان واحد را تشخیص داد.با توجه به واحد های موجود در طبقه اول و یخچال ویترینی موجود و میزان مواد غذایی داخل آن، در پخش زنده احتمال داده میشود این برند تحت هویت رستوران به فعالیت خود می پردازند.

پ‌ن: بنده دوباره تاکید میکنم که این قسمت فرضیات بوده و هر کسی با پرداخت مقداری پول قادر به تهیه یخچال ویترینی میباشد.

هدف از این بخش هم این است که تمام ابعاد مسئله در نظر گرفته شود.

تاییدیه فرضیات 1#

پس از ارائه فرضیات 1#، بنده بدنبال تاییده فرضیات بودم، که در این گزارش، دلایل تایید صحت و نیز اطلاعات بیشتر راجع به فرضیات شماره 1# ارائه خواهم کرد. در فرضیات شماره 1# با توجه به اینکه، برند باید تحت فعالیتی قانونی، کار های غیر قانونی خود را انجام دهد و با توجه به محیط بصری پخش زنده های قبل، امکان این را دادیم که این برند تحت هویت رستوران به فعالیت خود می پردازد.

هویت رستوران به چند دلیل در لیست احتمالات قرار گرفته بود :

 • یخچال ویترینی همراه با حجم محتویات آن
 • واحد های مورد نظر در ساختمان یافت شده

به دلیل عدم وجود هیچگونه دلیل و عدم کفایت اطلاعات، در دایره جست‌و‌جو ها، نتوانسته بودیم صحت اینکه آیا این محیط واقعا متعلق به رستوران است یا خیر، را تایید کنیم. پس از سری جدید تحقیقات، ما میتوانیم فرضیات شماره 1# را تایید کنیم. در ادامه برخی از دلایل تاییده ذکر خواهد شد. ابتدا مروری داشته باشیم بر اطلاعات پروژه GNAF شرکت پست ایران:

همانطور که از گزارش شماره 1# میدانیم ساختمانی مذکور روبروی نمایشگاه اتومبیل قریشی قرار دارد. نمایشگاه اتومبیل قریشی در پروژه مذکور :

اطلاعات واحدی ساختمان مورد نظر:

میبینم که یکی از واحد های طبقه اول رستوران است. جمله فوق دارای دو نشانه تایید صحت هست :

 • قرارگیری در طبقه اول

با توجه به بررسی های قبلی و در نظر گیری زوایای دیده شدن تابلوی نمایشگاه اتومبیل قریشی و تیر چراغ برق

 • رستوران بودن

که با توجه به محیط بصری پخش زنده های قبل بدست آورده بودیم حال زمان تایید ارتباط “رستوران برنا”، با تصاویر محدود از پخش زنده است. بعد از تلاش های فراوان، به این مورد راجع به “رستوران برنا” دست یافتم، که متعلق به سال 2018 میلادی بوده و توسط اطلاعات مشاغل تهران ثبت شده میباشد. در ادامه عکس های اصلی که در صفحه مذکور ثبت شده اند، قرار گرفته شده.

هماهنگی و تشابه ها :

موارد مذکور در تصاویر :

 • شماره 1# : صندلی فلزی
 • شماره 2# : پنل طوسی رنگ با خط سیاه اتصال
 • شماره 3# : دیوار طرح سنگ نما
 • شماره 4# : شکل میز و سفره طرح سفره

موارد مذکور در تصاویر :

 • شماره 5# : یخچال ایستاده ویترینی
 • شماره 6# : رنگ قاب پنجره ها و تعداد شیشه ها

موارد مذکور دلایل تایید فرضیات شماره 1# بود.

اطلاعاتی دیگر در صفحه مربوط به رستوران نیز وجود دارد :

مدیر: میثم پرنایار

شماره تماس:

88471746 88471409 88461999 88461991

شماره همراه: 09102813083

آدرس: خ شریعتی، بالاتر از مطهری، کترینگ و پخش غذای برنا پلاک: 556 که اطلاعات مذکور را میتوان در گزارش های آینده مورد استفاده قرار داد.

لینک کوتاه : webamooz.com/?p=26924

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا